Kas lapsed ja noored saavad taimsest toidust piisavalt vajalikke toitaineid?

Toitumisnõustaja Britta Talumaa annab nõu taimse toitumise ja tervise kohta: Kas lapsed ja noored saavad taimsest toidust piisavalt vajalikke toitaineid?

Jah, ka lastel ja noortel puhul võib taimne toitumine olla tervislik ja täisväärtuslik.

Taimset toitu söövatele lastele ja noortele kehtivad samuti samad soovitused, mis segatoitujatelegi—kõik lapsed vajavad tervislikku ja mitmekülgset toitu. Väikesed lapsed vajavad erinevalt täiskasvanutest võrdlemisi rohkem energiat ja valku, mistõttu tuleks lapsele pakkuda energiatihedaid toitusid nagu näiteks hummust, täisrasvast sojapiima ja -jogurtit, avokaadot, erinevaid pähklivõisid jne. Kõikidele lastele on tehtud soovitused toidulisandite osas, kuid täistaimse toitumise puhul on jällegi oluline võtta lisaks ka B12-vitamiini. Kuna taimne toitumine on kiudainerikas, võib see väikeste laste puhul tekitada liiga kiiresti täiskõhutunnet, enne kui laps on tarbinud piisavalt energiat. Seega on soovituslik lastele pakkuda teiste toitude kõrval ka madalama kiudainesisaldusega toitusid nagu valge riis, kartul, kreekerid ja sai.

Lapsed on intuitiivsed toitujad ning oskavad tegelikult hästi reguleerida oma toitumist päevade ja nädalate lõikes—nende valikuid võib usaldada. Vanema roll on pakkuda laia valikut erinevaid toitusid ning lapse roll on valida, mida ja kui palju süüa. Oluline on ka mitte liialt keskenduda lapse toidu “tervislikkusele” ja tekitada liiga palju toitu puudutavaid reegleid. Laste jaoks peaks söömine olema hinnangute- ja pingevaba ning meeldiv kogemuslik õppeprotsess. 

Mida noored nii toitumise, kui ka kõige muu osas vajavad on autonoomsus, mõistmine ja tugi. Kui sinu laps sööb taimset toitu ja sa soovid kindlust ning individuaalseid nõuandeid, on soovituslik seda arutada toitumisnõustajaga.

Lisalugemiseks:

Eesti perearsti Marta Velgani kirjutatud artikkel lastest ja täistaimsest toitumisest: https://perejakodu.delfi.ee/lapsetervis/arst-lastest-ja-veganlusest-taistaimne-toitumine-alates-sunnist-voib-panna-aluse-tervemale-elule?id=86983673

PRIVAATSUSPOLIITIKA

 

info@taimetoiduvaljakutse.ee