Kas taimsest toidust saab keha piisavalt valke?

Toitumisnõustaja Britta Talumaa annab nõu taimse toitumise ja tervise kohta: Kas taimsest toidust saab keha piisavalt valke?

Jah, taimse toitumisega saab keha piisavalt valke. 

Valgud on üles ehitatud aminohapetest. Erinevaid aminohappeid on kokku 20 ning 9 neist on asendamatud ehk neid saame ainult toidust. Kõik taimsed toidud sisaldavad kõiki asendamatuid aminohappeid ja kuigi see on tõsi, et üksikutes taimedes on tihtipeale üht või teist üksikut aminohapet vähem—sojauba on siinkohal erand ja sisaldab kõiki asendamatuid aminohappeid optimaalses koguses—ei tähenda see, et toitude täpne kombineerimine oleks vajalik. Valgu ja kõikide aminohapete vajadus saab lihtsasti kaetud, kui süüa päevade ja nädalate lõikes mitmekesiselt. 

Eriti kindel võib aga olla siis, kui tarbida igapäevaselt 2-3 portsjonit kaunvilju—sojapiima, läätsekarrit, hummust, konservubasid, tofut, tempeh’t, maapähklivõid jms. Peale selle, et kaunviljad on valgurikkad ja toitvad, sisaldavad need loomsete valguallikatega võrreldes rohkesti kiudaineid ning väga vähe küllastunud rasvhappeid. Win-win.

PRIVAATSUSPOLIITIKA

 

info@taimetoiduvaljakutse.ee